شهـــــــــر من میــــــــــــامی

امیدوارم بتونم در راستای شناساندن اقلیم میامی این شهر فراموش شده به عموم عزیزان علاقه مند و دلسوز گامی هرچند کوتاه اما استوار بردارم در همین خصوص اقدام به راه اندازی و نگارش وبلاگی با محتوای تاریخی ، اجتماعی ، جغرافیایی و فرهنگی نمود . این وبلاگ سعی دارد که نظری گذرا بر منطقه میامی افکنده تا از این دیدگاه چکیده اطلاعات بدست آمده از کتب قدیمی و جدید مرتبط با بحث و اطلاعات محلی پیران دنیا دیده و سرد و گرم چشیده که در این مورد عصای دست وراهنمای اینجانب خواهند بود را در اختیار همگان قرار دهد

 
سخنی با شورای محترم شهر و شهردار انتخابی
نویسنده : مصطفی پزشکی - ساعت ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٠ مهر ۱۳٩٢
 

 

هرچند دیر  اما بهر حال شهردار شهر میامی هم انتخاب شد  ضمن تبریک به آقای امیر عباسی و شورای محترم اسلامی شهر میامی و ارزوی موفقیت شهرداری میامی و شورای شهر در تحقق اهداف بلند مرتبه  ارتقاء سطح مدیریت شهری میامی .با توجه به رویکرد جوان محوری شورا در انتخاب شهردار جوان و پر انرژی و جویای نام باید خاطر نشان ساخت که حتما و ضرورتا شورا باید در هدایت و حمایت شهردار انتخابی خویش با استفاده از مشاوران با تجربه و مجرب در امر مدیریت شهری سرنوشت مردم وشهر را رها نکند .

پر واضح است که هر چه اعضای شورای اسلامی شهر به وظایف قانونی خود آگاهی بیشتری داشته ودارای تخصص وتعهد و بیشتری باشند وافق دیدشان وسیع تراز تعصبات باندی،قومی،جناحی باشد واعتدال راپیشهء خودسازند وشناخت دقیقی ازمقوله مدیریت شهری وکارکردهای آن داشته باشند،در هدایت شهردار موفق تر خواهند بود.وعکس آن هم صادق است.البته ذکر این نکته ضروری است که شوراهای اسلامی شهر،طبق ماده71 قانون شوراها وظایف مهم و متعددی دارند که اولین و مهمترین آن، انتخاب شهرداربرای مدت چهار سال است که باید به همهء آنها بپردازند ونمرهء قبولی شوراها معدلی ازهمهء وظایف قانونی باتوجه به اهمیت یکایک آنهاست امادر این خلاصه سطور به اولین وظیفه قانونی آنها پرداخته ولازم است درجای خود به دیگر وظایف و اختیارت شوراهاوجایگاه مهم این نهاد مردمی در توسعه شهر وشهروندی که به تبع آن توسعه کشور رابه دنبال دارد پرداخته شود.

با توجه به اینکه مدیریت شهری- - دارای مسایل ومشکلات و پیچیدگیهای خاص خود می باشد بنابراین شهردار باید ویژه گی ها وفاکتورهای خاصی باشد.به عبارت بهتر،شهردار باید نسبت به دیگر مدیران آن شهر کارآمدتر باشد که در این راستا با توجه به شرایط موجود  اطلاعی از این این تجربه نمی توانیم داشته باشیم این مهم سبب آن است که شهردار بتواند نقش بسیار مهم خود را به خوبی ایفا کند ودر زمینه های مختلف مبتلابه مدیریت شهری تخصص، تبحر وتجربه داشته باشد وشهردار شهری نظیر میامی که تواناییها و پتانسیلهای توسعه ایی ویژه و خاصی برخوردار می باشد می بایست ازمهارتهای انسانی و ادراکی ویژه ای بهره مند باشد زیرا که شهردار با عوامل و مسایل متعدد ومتنوع سخت افزاری ونرم افزاری سر وکار دارد ومسایل شهری چند وجهی وپیچیده هستند.

در این مقاله قصد احصاء ویژگیهای یک شهر دار خوب را ندارم اما برای اثبات این جمله که" شهردارخوب نماد شورای خوب است وبرعکس" لازم است به عنوان مقدمه وتأکید بر بعد نرم افزاری مدیریت شهری واینکه کار شهردار فقط عمران نیست بلکه شهرداری درجای خود باید نهادی اجتماعی وفرهنگی باشد،نمونه ای از یک شهردار موفق رامثال میزنم تابهتر متوجه شویم که شهردارباید به عوامل اجتماعی،فرهنگی-مدیریتی وبطور خلاصه عوامل انسانی توجه بیشتری کند وسپس به مقوله سخت افزاری کار بپردازد.وتأکیدکنم که شهردار قبل از اینکه شهرساز باشد مدیر ومسؤل شهر است که باید به ساختن شهر در همهء ابعاد همت گمارد.

در اکتبر سال 1994 شخصی به نام دکتر آنتاناس ماکوس که یک استاد فلسفه و ریاضیات بود به عنوان شهردار بوگوتا پایتخت کلمبیا انتخاب شد. در آن زمان ،این شهر به عنوان پایتخت قتل جهان معروف بوده است و مقامات شهر در فساد شهره بوده اند. در واقع اهالی بوگوتا از این همه نابسامانی به جان آمده و به دنبال چاره ای می گشتند که نهایتا به دکتر ماکوس به عنوان یک ضد سیاستمدار متوسل شدند. دکتر ماکوس برای مقابله با ناهنجاری های در شهر بوگوتا از روشهای جالبی استفاده کرد.

مثلا در سر چهارراه ها گروه های پانتومیم به کار گماشت که متشکل از دانشجویان تئاتری بودند که صورت خود را سفید و سیاه کرده بودند و هر کسی را که تخلفی می کرد او را مسخره می کردند. مثلا اگر عابر پیاده ای از چراغ قرمز رد می شد به دنبالش می افتادند و ادایش را در می آوردند و همین باعث شد که شهروندان از ترس مسخره شدن از تخلف بپرهیزند. با گذشت چند ماه، درصد افراد پیاده ای که به علائم راهنمایی توجه و مطابق آن ها رفتار می کردند از 26 درصد به 75 درصد رسید.

در حقیقت استقبال از این طرح و موفقیت آن در کاهش خلاف چنان چشم گیر بود که دکتر ماکوس 400 نفر دیگر پانتومیم کار استخدام کرد تا خدمات این گروه ها به سراسر شهر گسترش یابد. البته ذکر این نکته ضروری است که نه تنها باورها وفرهنگ کشور ما کشور کلمبیا تفاوت دارد بلکه یکسری تفاوتهای فرهنگی در شهرها واستانهای مختلف وجود دارد.

بنابر این نمی خواهم بگویم نسخهء موفق در رفع یک معضل در شهرهای یگر جوابگوست اما میخواهم تأکید کنم که همهء مسایل ومعضلات شهری فقط سخت افزاری نیست و شهردار خوب و موفق شهرداری است که مسایل مختلف را دسته بندی کند وبه فراخور امکانات ومسایل محیطی و فرهنگی واجتماعی وسیاسی واقتصادی و..... برای حل هر مسأله ای مناسبترین راه حل را ارایه نماید.با گذشت سه دوره از تشکیل شوراها، تجربه نسبتا" خوبی برای تعامل با یکدیگر و پرهیز از کشمکش وتوجه به ضرورت ها و نیازهای شهری شهروندان به دست آمد و انتظار میرود که شوراها هر دوره بهتر از دوره های پیشین عملکرد بهتری داشته باشند.

شهروندان عملکرد شهرداران را رصد می کنند وآن را به شوراها

نسبت می دهند، چراکه شهردار منتخب شوراست.

پس جا داردکه شوراها بیش از هر آیتمی توانایی شهردار را مد نظر قراردهند چراکه شهر دار تا حد زیادی نمادی از شورای  شهر میامی  است وضعف وقوت او ضعف وقوت شورا تلقی می شود.زمانی شورا میتواند شهردار خوب انتخاب کند که قبل ازاینکه گزینه ها را مورد بررسی قرار دهند،ملاکها ومعیارهای معقول واستاندارد را با لحاظ موقعیت ووضعیت آن شهر،مشخص کنند و سپس مصداقهای آنرا پیدا کرده و بدون لحاظ کردن مسایل فرعی وحاشیه ای بهترین را بر گزینند.این بهترین،همان شهردار خوب است.

زیرا در اینجا منظور از" شهردار خوب"،کسی است که مجموعه امتیازهای او باتوجه به معیارهای اصولی،علمی وعقلانی بیشتر ازسایرگزینه ها باشد. گرچه این شیوه درگفتار آسان ودر عمل سخت است اما باید دانست که محال نیست و با تعامل وتمرین دمکراسی وشایسته سالاری وپیشه کردن تقوای الهی والهام از توصیه ها وپندهای امامان معصوم ،علی الخصوص خطبه ها ونامه های حضرت امیر(ع) در نهج البلاغه می توان در این مسیر پر خیر وسعادت قرار گرفت وبار امانتی که مردم با رأی خوب به شوراها دادند به سرمنزل مقصود رساند. تصمیمات عاقلانه وبه دور از هوا وهوس وتعصبات قومی و باندی منشأ بسیاری از فواید وسود مادی ومعنوی برای اعضاء شورا وشهروندان خواهدبود.

از این روی شوراهای محترم اسلامی شهر میامی با انتخاب شهر دار  و هدایت وی قطعا خواهد توانست گامی موثر در رفع معظلات شهر میامی بردارد.

سخن آخر خطاب به شورای اسلامی شهر میامی  حال که با انتخاب شهرداری جوان و به ظاهر پر انرژی نقطه عطفی بر استفاد از خرد جمعی جوانان و همینطور نسل فردا ایجاد شده است باید کوشش شود با ایجاد انگیزه تو ام با توسعه  فضای آموزشهای تخصصی در امر نیل به ایجاد شهری سالم ، زیبا ، پویا با حفظ آرامش شهری بر شهروندان در هدایت و حمایت شهردار انتخابی کوشش شود و نکته قابل توجه شهردار محترم میامی که ایشان به خوبی باید بدانند که این اولین تجربه مدیریتی ایشان در مدیریت شهری می باشد پس می بایست با درکی درست و واقع بینانه  از شرایط موجود با مطالعه  برای رسیدن به شرایطی مطلوب این فرصت را  تبدیل به سکوهای پرش برای  رشد وکمال خود تبدیل کنند در غیر این صورت این فرصت تبدیل به تهدیدهای جبران ناپذیر منجر خواهد شد .

و آخر سخن اینکه شهردار محترم به نیکی می دانند که حفظ سرمایه ، حفظ منابع و حفظ کرامت انسانی را باید سر لوحه فعالیتهای خویش گمارده تا بتواند در آتی کارنامه ایی قابل دفاع را ارائه دهد.

با آرزو ی موفقیت برای ایشان