شهـــــــــر من میــــــــــــامی

امیدوارم بتونم در راستای شناساندن اقلیم میامی این شهر فراموش شده به عموم عزیزان علاقه مند و دلسوز گامی هرچند کوتاه اما استوار بردارم در همین خصوص اقدام به راه اندازی و نگارش وبلاگی با محتوای تاریخی ، اجتماعی ، جغرافیایی و فرهنگی نمود . این وبلاگ سعی دارد که نظری گذرا بر منطقه میامی افکنده تا از این دیدگاه چکیده اطلاعات بدست آمده از کتب قدیمی و جدید مرتبط با بحث و اطلاعات محلی پیران دنیا دیده و سرد و گرم چشیده که در این مورد عصای دست وراهنمای اینجانب خواهند بود را در اختیار همگان قرار دهد

 
الگو سازی توسعه روستایی
نویسنده : مصطفی پزشکی - ساعت ٩:۳۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٩ فروردین ۱۳۸۸
 

امروزه توسعه از مفهوم الگوی رشد اقتصادی محض خارج شده و علاوه بر رشد اقتصادی، با الگوی عدالت اجتماعی، توسعه انسانی، خوداتکایی و تعادلهای بوم شناسانه پیوند خورده است.

بر این اساس توسعه را می‌توان تحول و ارتقاء کمی و کیفی شرایط زیست و تولید و فرهنگ بومی و جوامع انسانی در خلال زمان دانست. توسعه روستایی نیز با رویکردها و راهبردهای متعددی مطرح است، لیکن مد نظر این پروژه رویکرد فضایی ناحیه‌ای و منطقه‌ای (شامل راهبردهای تحلیل مکانی، توسعه یکپارچه ناحیه‌ای و توسعه پایدار) می‌باشد.

امروزه اعتقاد بر این است که برنامه‌ریزی روستایی بدون ارتباط با شهر و برنامه‌ریزی شهری بدون ارتباط با روستاهای اطراف، موفقیت‌آمیز نخواهد بود. به عبارت دیگر، برنامه‌ریزی باید ناحیه‌ای باشد. یعنی شهر و روستا با هم در نظر گرفته شود.
از مجموع بررسی‌های انجام گرفته در رویکردها و راهبردهای توسعه روستایی ناحیه‌ای، چنین نتیجه گرفته می‌شود که تنها برنامه‌ای که به طور هماهنگ و همزمان می‌تواند جامع جمیع مسائل حیات روستایی را با در نظر گرفتن نقاط مثبت تمامی راهبردها و دافع تأثیرات سوء آنها باشد، طرحی است که در قالب سیاستهای توسعه پایدار دنبال گردد. یعنی علاوه بر بهبود شرایط سکونت و توزیع عادلانه درآمد و امکانات، با شرایط زمانی و مکانی نیز انطباق لازم را ایجاد کند و تأثیر مستقیمی در بهبود کیفیت زیست داشته باشد.

طبق مطالعات انجام شده روستانشینی شکل غالب زندگی در ایران بوده که به دلایل و تحولات مختلفی تدریجاً با توسعه شهرها و مهاجرت روستائیان به شهرها اهمیت خود را از دست داده است.

با افزایش نرخ رشد جمعیت در طی دهه 55 تا 65، جمعیت کشور رو به فزونی نهاد و ترکیب سنی جمعیت رو به جوانی گرایید. عدم برنامه‌ریزی صحیح و اصولی برای اشتغال این سیل جمعیت، توجه بیش از حد به شهرها بدون در نظر گرفتن توسعه روستاها و ... باعث گردید که فرصتهای اشتغال در حوزه روستایی کاهش یافته و به تبع آن جامعه با بحران بیکاری به ویژه بیکاری فارغ‌التحصیلان مواجه گردد.
دولت جهت مقابله با بحران بیکاری علاوه بر فعالیتهای پراکنده، پرداخت وامهایی را جهت خوداشتغالی در دستور کار خود قرار داد. نتایج اولیه حاکی از آن است که این وامها به دلایل مختلف نتوانسته‌اند نتایج مورد انتظار را برای ایجاد فرصتهای شغلی برای دانش‌آموختگان فراهم نماید.

با توجه به مطالب فوق می‌توان چنین نتیجه گرفت که یکی از راههای برون رفت از بن‌بست بیکاری و ایجاد اشتغال، توجه جدی به توسعه روستاها و رویکرد خدمات محور، اقتصاد محور و تحول در تولیدات با تأکید بر دانش محوری است که می‌بایست در توسعه روستایی مد نظر قرار گیرد.

بر این اساس این طرح در نظر دارد با تدوین و ارائه چارچوب، به طور همزمان اقتصاد روستایی و اشتغال فارغ‌التحصیلان را سامان بخشد. یعنی با استفاده از توانمندیهای روستاهای کشور و توان بالقوه متخصصین و فارغ‌التحصیلان، راههای ایجاد فرصتهای شغلی را مشخص و تدوین نماید تا ضمن رفع یا کاهش بحران بیکاری فارغ‌التحصیلان، اقتصاد روستایی یا روستاهای کشور نیز احیاء گردد.

در این راستا، این طرح در فاز اول در نظر دارد با شناخت شرایط و الزامات بهره‌گیری از متخصصین (فارغ‌التحصیلان) جویای کار در محیط‌های روستایی و همچنین توان و ظرفیتهای روستایی در سطوح منطقه‌ای و محلی، چارچوب مفهومی ـ عملیاتی را برای جذب فارغ‌التحصیلان در محیط‌های روستایی ارائه کند و پس از تحلیل شرایط در جهت دستیابی به چالشها و فرصتها، فرآیند و سازمان اجرایی لازم را در جهت اجرای چارچوب پیشنهادی تدوین نماید.

روستا یا حوزه روستایی نمونه باید از توان بالقوه و بالفعل مناسب جهت اجرا و بهینه نمودن طرحهای مورد نظر برخوردار باشد. تعیین شاخص‌هایی که بتوان به کمک آن روستاهای نمونه را انتخاب نمود خود از مهمترین مراحل این طرح می‌باشد. البته در انتخاب روستا و حوزه روستایی نمونه، کلیه فعالیتهای قابل اجرا و بهینه‌سازی اعم از کشاورزی و غیر کشاورزی مورد نظر می‌باشد.

با توجه به پتانسیل و کشش روستاها ، می‌توان طرحهای الگویی مختلفی را در بخشها و زمینه‌هایی چون تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات (ICT)‌ ، صنایع تبدیلی، صنایع دستی و روستایی، خدمات بین‌راهی و گردشگری و ... ارائه داد. از این رو استان خراسان به دلیل تنوع شرایط محیطی و بالطبع وجود تیپ‌های مختلف روستایی، شرایط لازم را برای انتخاب به عنوان یک منطقه نمونه دارا می‌باشد.

تعمیم‌پذیری چارچوب پیشنهادی برای سایر روستاها و یا حوزه‌های روستایی دارای توان و پتانسیل متناسب با این چارچوب، امکان‌پذیر است، لیکن از آنجایی که پتانسیل‌ها و استعدادهای مناطق و استانهای کشور با یکدیگر متفاوت می‌باشند، انجام مطالعات تکمیلی و ارائه طرح اختصاصی برای سایر مناطق و استانها در جهت اجرای آن ضروری خواهد بود.