نقش کلیدی گریستن درسلامتی

یکی از مهمترین فعل و انفعالات زیستی و فیزیولوژیکی که به واسطه عزاداری در انسان افزایش می یابد، گریستن و اشک ریختن است. مطالعات مختلف در سرتاسر جهان نشاندهنده این امر است که گریستن در سلامتی بدن نقشی کلیدی دارد و محققان گریه کردن را به عنوان یکی از شیوه های درمانی به افرادی که به افسردگی دچارند، توصیه می کنند.


اشکهایی که با احساسات در ارتباطند، دارای سطوح بالایی از پروتئین، منگنز، پتاسیم و هورمون هایی مانند پرولاکتین هستند. منگنز یکی از مواد حیاتی بدن است که افزایش آن در بدن می تواند به کاهش توانایی لخته شدن خون، کاهش کلسترول خون و مشکلات پوستی منجر شود، همچنین پتاسیم روی سیستم های اعصاب، ماهیچه ها و فشار خون تاثیر گذار است، هورمون پرولاکتین نیز در ایجاد استرس نقش دارد و بر عملکرد سیستم دفاعی بدن و دیگر قسمتها تاثیر گذار است؛ افزایش هر یک از این سه ماده در بدن می تواند اختلالات متفاوت و پیچیده ای را ایجاد کند. به گفته محققان به این دلیل که عدم کاهش استرس در افراد می تواند به سکته قلبی و اختلال در قسمت های مختلف مغزی منجر شود، گریه کردن نقش حیاتی را برای حفظ سلامت انسانها ایفا می کند.متخصصان مغز و اعصاب و روانپزشکان نیز می گویند: ۸۵ درصد زنان و ۷۳ درصد مردان پس از گریه کردن به احساس بهتری دست پیدا می کنند.
● فواید گریه کردن
گریه کردن دارای فواید بی شماری است که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود:
۱) هنگامی که ما دچار استرس هیجانی می شویم، مغز و بدن ما شروع به تولید ترکیبات شیمیایی و هورمون های خاصی می کند.
گریه کردن کمک می کند تا این ترکیبات شیمیایی زائد که نیازی به آنها نیست از بدن حذف شود.
۲) اشک های احساسی در واقع مواد سمی ای که در پی استرس هیجانی در خون تجمع می یابند را از بدن دفع می کند.
۳) اشک های احساسی سطح منگنز بدن را کاهش می دهد. این مواد معدنی روی خلق و خو تاثیر مستقیم می گذارد. غلظت منگنز اشک احساسی ۳۰ برابر بیشتر از منگنز موجود در سرم خون است.
۴) اشک احساسی نسبت به اشک پایه و رفلکس حاوی۲۴ درصد پروتئین آلبومین بیشتری است.
۵ ) گریه مانند ادرار و تعریق باعث حذف مواد سمی و مواد زائد بدن می شود.
۶ ) گریه یک مکانیسم رایگان، طبیعی و قدرتمند برای کنار آمدن با درد، استرس و اندوه است.
۷) هورمون هایی که پس از استرس در بدن انباشته می شوند به حد سطح سمی رسیده و باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن و دیگر فرآیندهای بیولوژیکی می شوند. اشک های احساسی به عنوان دریچه اطمینان برای قلب عمل می کنند.
۸) ترکیباتی که حین استرس در بدن تجمع می یابد با اشک خارج می شود، همین امر باعث کاهش استرس می شود. این مواد شامل آندورفین که در کنترل درد مؤثر است، پرولاکتین که در تنظیم تولید شیر نقش دارد و آدرنوکورتیکوتروپین که یک نشانگر مهم استرس است، میباشند. سرکوب گریه و اشک باعث افزایش استرس می شود.
۹) نه تنها گریه باعث ارتقای سطح سلامتی فرد می شود، بلکه در افزایش حس تعلق در گروه نیز تاثیر گذاربوده و موجب افزایش حضور و دخالت دیگران در تامین رفاه فرد می شود. اشک ها یک روش مؤثر در ایجاد ارتباط است و در برانگیختن حس همدردی و دلسوزی سریعتر ازهر ابزار دیگری عمل می کنند. گریه به طور مؤثری بازگو کننده آن است که شما در مورد یک دلمشغولی خاص صادق و بی ریا بوده و در کنار آمدن با آن مشکل مضطرب هستید.
۱۰) گریه عملی طبیعی، سالم و شفا بخش است.
۱۱) گریه در کاهش و جلوگیری از بیماری های مرتبط با استرس مؤثر است.
۱۲) خنده و گریه دو ابزار کارآمد درکاهش استرس و رهایی از احساسات منفی هستند.
۱۳) هنگامی که گریه سرکوب می شود، هیجانات رها نمی شوند و خصایص شخصیتی مخرب همچون پرخاشگری بروز می کنند.
۱۴) به باور دانشمندان، سرکوب و امتناع از گریه کار معقولی نیست. اما برخی افراد که پس از مورد انتقاد قرار گرفتن، مشاجره با دوستان، مواجهه با ناکامی های کوچک فورا شروع به گریستن می کنند، باید به روانشناس مراجعه کنند. چرا که معمولا علت اصلی این نوع گریه ها اعتماد به نفس پایین یا مشکلات روانی مزمن در فرداست و بایستی فرد تحت درمان قرار گیرد.
۱۵) انسان ها پس از گریه کردن از لحاظ جسمی و روانی احساس بهتری پیدا می کنند و در واقع سبک و خالی می شوند.
۱۶) گریه یک ابزار برقراری ارتباط است، یک زبان جهانی برای درخواست کمک و حمایت اجتماعی.
۱۷) گریه کمک می کند به آزاد سازی آندورفین ها؛ آندورفین ها ترکیبات شیمیایی ای هستند که باعث بهبود خلق و خو و تسکین درد می شوند.
تفاوت گریه در مردان و زنان
یکی از معیارها و متغیرهایی را که در تاثیر گریستن باید مورد توجه قرار داد، تفاوت جنسیتی است. همه می دانیم که معمولا زنان بیش از مردان گریه می کنند. تحقیقات و بررسی های علمی نیز این را نشان داده است. زنان ۴ تا ۵ برابر بیشتر از مردان گریه می کنند. برای شناخت این تفاوت به نکات ذیل توجه کنید:
ـ دختران و پسران تا قبل از بلوغ به یک میزان گریه می کنند، چرا که ترشح هورمون پرولاکتین که باعث تحریک تولید اشک می شود به یک میزان در هر دو جنس تولید می شود.
ـ پس از بلوغ میزان ترشح پرولاکتین که در تولید و تناوب گریه مؤثر است در زنان ۶۰ درصد بیشتر از مردان می شود.
ـ غدد اشکی مردان از لحاظ ساختاری متفاوت و کوچکتر از غدد اشکی زنان است. شاید یکی از دلایل بیشتر گریه کردن زنان نیز همین مسأله باشد. مردان و زنان نمی توانند یکدیگر را به خاطر چگونه گریه کردنشان مورد سرزنش قرار دهند.
ـ یکی دیگر از علل بیشتر گریه کردن زنان باورهای فرهنگی است که اجتماع گریه کردن زنان را بیشتر مورد پذیرش قرار می دهد. مردان آرام، بدون صدا و با اندکی اشک گریه می کنند و به طوری که معمولا کاسه چشمان آنها از اشک پر می شود، اما به ندرت اشک به گونه ها سرازیر می شود.
ـ مردان اغلب در نتیجه احساسات مثبت و زنان پس از درگیری و مشاجره با دیگران یا در نتیجه احساس بی کفایتی گریه می کنند.
گریستن باعث افزایش انگیختگی در عملکرد بدن برای دفع تهدیدهای فیزیولوژیکی خواهد شد. برای اثبات این نظریه محققان افزایش حساسیت پوست را در حین گریستن و بعد از آن و همچنین افزایش عمق تنفس در انسان را مثال می زنند. زیرا این دو پدیده از نشانه های سلامتی بدن به شمار می روند.در حال حاضر دانشمندان فراوانی در سر تا سر جهان مشغول مطالعه روی این پدیده طبیعی هستند تا بتوانند نشانه های علمی را برای درک منشا اصلی گریه، تاثیرات اجتماعی و شخصی گریستن و ارزش سلامتی آن به دست آورند که این تلاش جهانی می تواند عمل گریستن را که اکثر جوامع آن را نشانه ضعف در افراد می دانند، به عملی مفید و ضروری تبدیل کند.

 

/ 0 نظر / 17 بازدید