ذخایر علمی میامی

 
            آیت الله شیخ احمد علی احمدی شاهرودی
 
                                                 
 

تصویر آیت الله شیخ احمدعلی احمدی و حضرت امام در سال 1339 در قم

حضرت آیت الله شیخ احمدعلی احمدی ، از فضلای حوزه علمیه قم و اساتید دانشگاه که در زمان حیات خود منبع فیض و برکت برای دانش پژوهان و اصحاب علم و معرفت بود در 1305 ش در میامی، تولد یافت.وی فرزند آقا  شیخ محمدحسن احمدی میامئی، از اکابر و افضل فضلای زمان خویش در میامی بود که همزمان با وظائف علمی و مذهبی خود و هدایت و ایجاد فضای معنوی در میامی، مبادرت به درمان و اشاعه علوم طبی هم می نمودند . 

تصویر ایت الله شیخ احمد علی احمدی شاهرودی و آیت الله اقا سید علی موسوی میامئی


  تمثال حکیم فقید جناب آقاشیخ محمد حسن احمدی

اجدادش ایشان از عالمان دین آن منطقه بودند و پدرش در علوم مختلف، بویژه علم طب، مهارت داشت و پدربزرگش، شیخ احمد، نیز صاحب تألیفاتی بود (شریف رازی، 9/77).

          

                  
ایت الله شیخ احمدعلی مقدمات علم را نزد پدرش آموخت. سپس به حوزه علمیة مشهد رفت و ادبیات را از عبدالجواد ادیب نیشابوری فراگرفت. دورة سطح را در محضر میرزا احمد مدرس یزدی، شیخ هاشم قزوینی و شیخ کاظم دامغانی گذراند. آن‌گاه به حوزة علمیه قم رفت و در فقه و اصول از محضر آیات سیدمحمدحسین بروجردی، سیدمحمدتقی خوانساری، عباسعلی شاهرودی، سیدمحمد حجت کوه‌کمری، صدرالدین صدر، و امام خمینی بهره برد. همچنین بخشی از فلسفه و کلام را نزد شیخ مجتبی قزوینی خواند. پس از آن، به نجف رفت و در حوزه‌های درس آیات سیدعبدالهادی شیرازی، سیدمحسن حکیم، سیدمحمود شاهرودی و سیدابوالقاسم خویی حاضر شد (همو، 9/77 و 78؛ «درگذشتگان»، 89). 


در دو سالی که در آباده اقامت داشت، کتاب اسلام و عقاید رانگاشت (شریف رازی، 9/78).

چندی بعد به قم بازگشت. با درگذشت سیدمحمدحسین بروجردی، از سوی حوزة علمیه قم برای تبلیغ در امور دینی، به تهران آمد. پس از چند سال اقامت در تهران، دوباره به قم برگشت و تا پایان عمرش در آنجا، به بحث و تدریس و تألیف و اقامة نماز جماعت در مسجد امام رضا (ع) پرداخت («درگذشتگان»، 89). چندی هم در دانشگاه آزاد اسلامی، معارف اسلامی را تدریس کرد. وی در زمان جنگ عراق با ایران (1359 ـ 1367 ش) به مناطق جنگی می‌رفت و به منظور تقویت روحیة رزمندگان در جمع آنان سخن‌رانی می‌کرد (همان‌جا).

شیخ احمدعلی احمدی شاهرودی در 15 دی 1375، هنگامی که به عمره رفته بود، در مکه درگذشت.

آثار: 1ـ اسلام و عقائد در اثبات اصول دین و رد عقائد باطله، تهران، مؤسسه مطبوعاتی عطایی، 1339ش. این کتاب را انتشارات قطره بعدها با عنوان سیری در عقاید، چندین‌بار به چاپ رساند. 2ـ انگیزه حق، مشتمل بر دعاهای هر روز ماه رمضان…، در مناقب امام علی (ع)، هادی فلاح سبزواری (ناشر). 3ـ به سوی خدا بروید (مجموعه مقالاتی دربارة باب و بهاء). 4ـ تفسیر موضوعی. 5ـ تقلید من الاعلم. 6ـ جنگ خیبر.

ترجمة جامع‌السعادت ملامهدی نراقی، تقریرات درس فقه آیت‌اللّه بروجردی دربارة لباس مشکوک، رساله‌ای در مسأله بداءِ، روحانیت در عصر انقلاب، و کتابی در احکام، از دیگر آثار احمدی شاهرودی است که تاکنون (1383 ش) به چاپ نرسیده است.

منابع و مآخذ: آقا شیخ محمد، مریم و سعید نوری‌نشاط، گلزار مشاهیر، تهران، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران ـ نشر برگ زیتون، 1377 ش؛ «درگذشتگان»، آئینه پژوهش، شمـ 6 (1375 ش)، 89؛ شریف رازی، محمد، گنجینة دانشمندان، ج 9، قم، مولف، 1370 ش؛ مشار، خانبابا، مولفین کتب چاپی فارسی و عربی، ج 1، تهران، 1340 ش.

 

هرگونه کپی برداری از این سایت با درج نام منبع بلامانع می باشد

      
/ 0 نظر / 47 بازدید